Jarcewo w okresie średniowiecza było posiadłością rycerską, która zapisywana była w owym czasie jako Jakuszowa Chojnica. Po raz pierwszy nazwa Jarcewo pojawiła się w 1570 roku, wówczas jej właścicielem był Jarczewski. Jarcewo przechodziło przez lata z rąk do rąk. Jego właścicielami była niemiecka rodzina Kreischów, która posiadała również pobliskie Czartołomie. To właśnie za ich panowania w Jarcewie powstał zespół dworsko-parkowy.
W 1922 roku zabudowania trafiły w ręce kolejnej niemieckiej rodziny o nazwisku Fischer. Po okresie II wojny światowej majątek przeszedł na Skarb Państwa i wkrótce został włączony do Zakładu Doświadczalnego Ziemniaka. Obecnie dwór znajduje się w prywatnych rękach, więc istnieje szansa na jego renowację.
Majątek jarcewski stanowił dwór, budynek zarządcy, obora, stajnia, kuźnia, gorzelnia, mleczarnia, kurnik i remiza oraz przepiękny park.
Z całości zabudowań zachował się dwór, który jest murowany, parterowy, od wschodu z ryzalitem (wysunięta do przodu część budowli) . Dobrze zachowały się również zabudowania folwarczne: rządcówka, obora z cegły z pocz. XX w., dawna stajnia, remiza, kuźnia i kurnik. W starym parku rosną unikatowe okazy drzew. Występują tu 500 letnie dęby, które są pomnikami przyrody.
Bibliografia:
www.polskiezabytki.pl
„Bedeker chojnicki A – Ż”, Kazimierz Ostrowski, Chojnice 2009
www.wiking.com.pl
www.park.borytucholskie.info