Wróć

Kaszubska Marszruta - Szlak czerwony


Trasa: Charzykowy - Funka – Bachorze –Małe Swornegacie - Chociński Młyn – Swornegacie – Drzewicz - Wielkie Chełmy – Czyczkowy - Brusy-Jaglie – Brusy – Kosobudy - Czersk

Długość trasy: 54,9 km

Czas potrzebny na pokonanie trasy: 6-8 godzin

 

Prowadzący z Charzyków do Czerska czerwony szlak to być może najciekawszy dla turystów odcinek „Kaszubskiej Marszruty”.

Trasa o małej trudności ciągnie się wzdłuż dróg lokalnych po żwirowej, asfaltowej i betonowej nawierzchni przez jedne z najatrakcyjniejszych obszarów powiatu chojnickiego. Wybierając czerwony szlak, rowerzyści przemierzając lasy borów tucholskich miną na swojej drodze liczne jeziora, doliny rzek, miejscowości wypoczynkowe, a także zaznajomią się ze sztuką i kulturą kaszubską.

Ze względu na długość trasy warto podzielić ją na dwa dni.

 

Przebieg:

0 km – Charzykowy. Najpopularniejsza miejscowość wypoczynkowa Ziemi Chojnickiej. Znajduje się tu siedziba dyrekcji Parku Narodowego „Bory Tucholskie” i Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Charzykowy to kolebka żeglarstwa śródlądowego - działa tu nowoczesna przystań jachtowa i kluby żeglarskie.

4,2 km – Funka. Miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Charzykowskim. Mieści się tu Harcerskie Centrum Edukacji Ekologicznej.


6,1 km – Bachorze. Mała wieś letniskowa. Doskonała baza wypadowa do wycieczek w „Bory Tucholskie”. Przez wieś biegną 3 szlaki rowerowe: czerwony „Kaszubskiej Marszruty”, czarny do Tucholi i niebieski z Chojnic do Bydgoszczy. Za miejscowością na trasie ścieżki dydaktycznej „Piła Młyn” znajduje się tu 5-metrowy krzyż napoleoński – pozostałość po przemarszu wojsk.

10,2 km – Małe Swornegacie. Most zwodzony między jeziorem Charzykowskim i Długim.

14,1 km – Chociński Młyn. Wieś nad rzeką Chociną. Zachowało się tu kilka domów z XIX stulecia, w tym opuszczony dwór. Znajduje się tu także drewniana chata kaszubska oraz pozostałości drewnianego tartaku nad Chociną, do niedawna wyposażonego w drewniane koło młyńskie o średnicy 2 m.

18,7 km – Swornegacie. Miejscowość wypoczynkowa nad Jeziorem Karsińskim będąca doskonałą bazą wypadową do spływów kajakowych dzięki rozwiniętemu węzłowi szlaków wodnych, który tworzą m.in. rzeka Brda i Zbrzyca oraz liczne jeziora (Karsińskie, Długie, Charzykowskie, Łąckie, Dybrzk, Płęsno). Znajdują się tu liczne kwatery agroturystyczne, pokoje gościnne i ośrodki wypoczynkowe. Warto zobaczyć neobarokowy kościół p.w. św. Barbary oraz Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego.

23,4 km – Drzewicz. Osada leśna przy północnej granicy Parku Narodowego „Bory Tucholskie” atrakcyjnie położona między jeziorami Łąckim i Dybrzk, które są połączone

rzeką Brdą. Przez wieś przebiegają liczne piesze i rowerowe szlaki turystyczne. Zachował się tu zespół budynków leśniczówki z początku XX w.

29,1 km - Wielkie Chełmy. Pałac zbudowany w 1852 roku. W latach 1908-1909 do wschodniej strony pałacu dobudowano przybudówkę, przez co pałac zyskał plan litery L. Obok pałacu zabytkowy park z XIX w.

32 km – Czyczkowy. Z dawnej drewnianej zabudowy wsi zachowały się chaty z XIX wieku i figura Chrystusa.

33,5 km – Brusy-Jaglie. Wieś słynąca ze sztuki ludowej dzięki dziełom jednego z najsłynniejszych kaszubskich artystów ludowych, Józefa Chełmowskiego. Mnóstwo tu kapliczek, malowanych uli, obrazów, figur i rzeźb oraz unikalnych instrumentów. Znajduje się tutaj również Chata Kaszubska, w której mieści się muzeum regionalne.

35 km – Brusy. W mieście znajduje się jedna z największych świątyń na Kaszubach, potężny, neoromański kościół wzniesiony w latach 70. XIX wieku.

38,3 km – Kosobudy. W 1871 r. wybudowano we wsi kościół dla ewangelików, naprzeciwko którego znajduje się dawna pastorówka, a przy drodze sporych rozmiarów figura św. Jana Nepomucena z XIX w. W pobliżu Kosobud przepływa rozwidlająca się na kilka ramion rzeka Niechwaszcz.

54,9 km – Czersk. Wizytówką miasta jest neogotycki kościół św. Marii Magdaleny z 1911-1913 roku wewnątrz którego wyróżnia się ołtarz główny (1611 r.) z obrazem Trójcy Świętej autorstwa Hermana Hana.



Nasza Spółka powstała z inicjatywy trzech samorzadów tj. Miasta Chojnice, Starostwa Powiatowego
oraz Gminy Chojnice. W 2004 roku do spółki dołączyła Gmina Konarzyny.
Misją spółki jest partnerska współpraca gmin i powiatu w zakresie skutecznej promocji:

- gospodarczej
- turystycznej
- kulturalnej i sportowej.

Copyright © 2023 promocjachojnice.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Inne prawa autorskie
Realizacja: inpero.pl