Wróć

Kaszubska Marszruta - szlak zielony


Przebieg:

0 km – Chojnice. Stare miasto o średniowiecznym układzie z XIII w., bazylika z XIV w., barokowe kolegium jezuickie z kościołem z XVIII w., neogotycki ratusz z 1902 r., mury obronne z basztami i Bramą Człuchowską z XIV w. oraz tereny rekreacyjne w Parku Tysiąclecia.

7,2 km – Powałki. W okolicach Powałek we wsiach Czartołomie oraz Krojanty znajdują się zespoły dworskie z parkami i pałacami zbudowane w XIX w. i modernizowane w XX w.

8,3 km – Zbeniny. Zespół dworski z pałacem klasycystycznym z 1857 r., przebudowany w 1926 r.

16,8 km – Mylof. Znajduje się tutaj zapora wodna z połowy XIX w. spiętrzająca wody Brdy tworzące zbiornik o powierzchni 645 ha i głębokości do 11 m. Po przeciwnej stronie zapory swój początek bierze Wielki Kanał Brdy, przy którym znajduje się największy w Polsce zakład hodowli pstrąga.

21,1 km – Giełdon. W okolicy zlokalizowane jest przepływowe jezioro Trzemeszno połączone strugą z J. Kosobudno. Płytkie jezioro Trzemeszno oraz przylegające do niego plaże stanowią dobre miejsce do wypoczynku.

25,5 km – Czarniż. Wieś, w której okolicy na rzece Niechwaszcz występuje rzadko spotykane zjawisko bifurkacji, polegające na rozwidlaniu się rzeki na kilka ramion.

28,8 km – Kinice. Odcinek szlaku pomiędzy Kosobudami, a Czarniżem przebiega przez podmokłe łąki i doliny rzeki Niechwaszcz, będące siedliskiem wielu rzadkich gatunków zwierząt i roślin.

30,2 km – Kosobudy. W 1871 r. wybudowano we wsi kościół dla ewangelików, naprzeciwko którego znajduje się dawna pastorówka, a przy drodze sporych rozmiarów figura św. Jana Nepomucena z XIX w. W pobliżu Kosobud przepływa rozwidlająca się na kilka ramion rzeka Niechwaszcz.

33,7 km – Brusy. W mieście znajduje się jedna z największych świątyń na Kaszubach, potężny, neoromański kościół wzniesiony w latach 70. XIX wieku.

37,8 km – Żabno. W przeszłości wieś o szlacheckim charakterze, o czym przypomina późnoklasycystyczny dwór z parkiem krajobrazowym z XIX wieku. W parku o powierzchni 1 ha można podziwiać starodrzew, na który składają się pomnikowe lipy drobnolistne, klony oraz dęby szypułkowe.

42,8 km – Męcikał. Rolnicza wieś nad rzeką Brdą, która stanowi wybitny w skali kraju szlak kajakowy. W Męcikale dobrze rozwija się turystyka agroturystyczna. W obrębie wsi można zobaczyć pozostałości bunkra partyzanckiego z II wojny światowej oraz pomnik partyzantów H. Grabosza. W niedalekiej odległości od wsi znajduje się rezerwat Przyrody Moczadło chroniący przyrodę jeziora lobeliowego.


 



Nasza Spółka powstała z inicjatywy trzech samorzadów tj. Miasta Chojnice, Starostwa Powiatowego
oraz Gminy Chojnice. W 2004 roku do spółki dołączyła Gmina Konarzyny.
Misją spółki jest partnerska współpraca gmin i powiatu w zakresie skutecznej promocji:

- gospodarczej
- turystycznej
- kulturalnej i sportowej.

Copyright © 2023 promocjachojnice.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Inne prawa autorskie
Realizacja: inpero.pl