Może drewniane kościoły, w swej zewnętrznej formie, nie są tak majestatyczne jak murowane, lecz w ich wnętrzach odczuwa się atmosferę miejsca, które ma służyć skupieniu i modlitwie.
Kościół w Leśnie to jedna z najlepiej zachowanych drewnianych świątyń na Kaszubach. Wzniesiono go w latach 1634-1687. Według Kroniki Parafialnej fundatorką świątyni była królowa Maria Ludwika Gonzaga (żona dwóch polskich królów: Władysława IV i Jana II Kazimierza).W związku z tym od początków swojej historii obiekt znajdował się pod patronatem królewskim.
Obecny jego wygląd jest wynikiem budowy kościoła w kilku etapach i stanowi szczególny przypadek budowy sakralnej na Kaszubach. Świątynia ma konstrukcję zrębową z drewna sosnowego. Wyróżnia ją wieża, która zwęża się ku górze oraz posiada, charakterystyczną raczej dla południowej Polski, izbicę. Zarówno ściany wieży, jak też zwieńczenie pokryte są gontem. Dzwonnica ta liczy 32 metry i jest najwyższą w Polsce budowlą drewnianą. Jest starsza od kościoła, przedtem była dzwonnicą wolnostojącą na terenie cmentarza.
Kościół w Leśnie ze względu na nietypowy styl architektoniczny, jak i zachowane zabytkowe wyposażenie jest niezwykle cennym zabytkiem drewnianej architektury sakralnej. Jest to jedyna trójnawowa pomorska świątynia drewniana. Główne wejście umieszczono w północnej ścianie, odstępując od tradycji sytuowania wejść w elewacji południowej lub zachodniej.
Na uwagę zasługuje barokowe wnętrze kościoła, a w szczegolności klasycystyczna chrzcielnica z początku XIX w. i XVII wieczna barokowa Grupa Ukrzyżowania umiejscowiona na belce (Grupa Ukrzyżowania - w sztukach plastycznych przedstawienie ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa, w asyście postaci biblijnych zgromadzonych pod krzyżem, najczęście w formie rzeźby). Wyposażenia kościoła stanowią również 2 dzwony z 1902 roku i 1 z 1939 roku oraz wspaniałe organy i XVII wieczne ołtarze.
Pełen uroku, wpisany w krajobraz wsi, drewniany kościółek, w którego wnętrzu czas się zatrzymał - koniecznie trzeba go zobaczyć.
Bibliografia:
„Kaszubskie drewniane kościoły”, Andrzej Liszewski, Tadeusz Sadkowski, Gdańsk 2006
„Kaszuby. Przewodnik turystyczny”, Jarosław Ellwart, Gdynia 2009
www.brusy.pl/lesno