Jedna z największych wsi południa Kaszub, położona nad Brdą, między jeziorami Witoczno a Karsińskim. Oddalone są od Chojnic 25 km na północ. Centrum agroturystyczne i zagłębie kajakowe.
Jest to jedna z najstarszych miejscowości wymieniana w dokumentach dotyczących obecnego powiatu chojnickiego. Pierwsza wzmianka pochodzi z 1272r. Znajdował się tu klasztor augustianów.
* neobarokowy kościół w Swornegaciach powstał w latach 1912 – 1916 wskutek aktywnej działalności ks. Franciszka Drapiewskiego. Autorem projektu był Fritz Kunst z Kolonii. Do roku 1980 obok murowanego kościoła stał drewniany kościółek z 1742 roku, w którym msze święte odbywały się sporadycznie. Kuria Biskupia przekazała go jednak do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich.
Patronką nowo wybudowanego kościoła została św. Barbara, szczególnie czczona przez rybaków. Zapewne ze względu na to, że mieszkańcy Swornegaci zajmowali się rybołówstwem. Świątynia została zbudowany z cegły na kamiennej podmurówce i otynkowana. Dach pokryto czerwoną dachówką. Sylwetką kościół nawiązuje do starej kaszubsko-pomorskiej tradycji architektonicznej. Hełm wieży, wykonany z miedzianej blachy, kształtem przypomina cebulę.
Wchodząc do wnętrza kościoła warto zwrócić uwagę na polichromie, których autorem jest brat księdza Franciszka Drapiewskiego - Władysław. Kolorystycznie nawiązują one do krajobrazów okolicy. Ciekawe są również trzy ołtarze i organy o bogatej dekoracji. Wykonali je artyści z Bawarii. Uwagę przykuwają również wspaniałe żyrandole wykonane z drewna i rogu.
W okresie letnim kościół zapełnia się nie tylko mieszkańcami, ale i turystami, uczestnikami obozów i spływów. Liturgia wówczas ma specyficzny wymiar, często międzynarodowy, uświetniana jest poprzez grę na gitarach i śpiew.
Bibliografia:
„Kaszuby. Przewodnik turystyczny”, Jarosław Ellwart, Gdynia 2009
„Park Narodowy „Bory Tucholskie” i okolice. Przewodnik turystyczny”, Beata Grabowska, Mariusz Grzempa
”Zaborski Park Krajobrazowy. Park Narodowy Bory Tucholskie. Przewodnik dla aktywnych”, red. Grzegorz Zwoliński, Wrocław
www.swornegacie.pl
* nieliczne zachowane drewniane chałupy zrębowe z przełomu XIX i XX wieku
* stylizowany na dawną chatę kaszubską budynek Gminnego Ośrodka Kultury – Kaszubski Dom Rękodzieła Ludowego.
Fot.: archiwum, Swornegacie